سی و سومین جلسه شورای اسلامی شهر بیرجند با حضور اعضای شورا، شهردار و خبرنگاران تشکیل شد

از مهم­ترین مصوبات: تفکیک پسماند از مبدأ ، بررسی و پیگیری نقاط کور و تاریک پارک جنگلی، بررسی و تعیین عوارض ساختمانی، واگذاری ایستگاه دوچرخه شهرداری به بخش خصوص و توزیع قبوض نوسازی از طریق اداره پست و ... بود که مورد بررسی قرار گرفت.

ابتدا دکتر حسنی صفت نامه های کمیسیون خدمات شهری را مطرح و در زمینه پسماندها و وضعیت زباله گردها گفت: زباله گردها علاوه بر اینکه باعث شیوع بیماریهای خطرناک می شوند، چهره نازیبایی برای شهر می باشند، و این یک معضل بزرگ اجتماعی است.

در ادامه وی گفت یک شرکت خصوصی تمایل دارد تفکیک زباله را بر عهده بگیرد، لذا پیشنهاد می گردد تا شش ماه از شرکت وجهی گرفته نشود تا بتواند زیرساخت های لازم را فراهم کرده و در ضمن در این زمینه آموزش های لازم به مردم داده شده و فرهنگ سازی شود.

شهردار در ادامه ی بحث گفت، در هفته آینده مدیریت پسماند در شهرداری بیرجند شروع بکار خواهد کرد، و ایجاد سازمان پسماند حدود 3 ماه طول می کشد و تا آن زمان مدیریت کار را انجام خواهد داد.

موضوع بعدی جلسه ی شورا رسیدگی به روشنایی 12 هکتار از اراضی پارک جنگلی که متعلق به منابع طبیعی می باشد بود که دکتر حسنی صفت در این خصوص گفت، 17 هکتار متعلق به شهرداری است که روشنایی آن کامل است، دکتر جاوید عنوان کرد، طبق بند ج ماده 147 قانون پنجم توسعه کشور، شورا با منابع طبیعی در زمینه واگذاری 12 هکتار زمین در پارک جنگلی به شهرداری مکاتبه نماید.

در ادامه میری رئیس کمیسیون عمران شورا بیان کرد، باید پرداخت عوارض پروانه های ساختمانی را از دفترچه تقویم املاک دارایی جدا کننیم و ملاک عمل دفترجه عوارض خود شهرداری باشد، چون ایجاد هرگونه تغییری در دفترچه، فرمول های شهرداری باید تغییر پیدا کند.

شهردار گفت، تعیین قیمت منطقه ای که مبنای خیلی از محاسبات است در حیطه ی وظایف شورا است و ارتباطی با امور مالیاتی ندارد و شورا باید نرخ جدید برای اعمال در سال 95 را مصوب کند تا ملاک عمل قرار گیرد.

بهدانی معاون توسعه و منابع انسانی شهرداری عنوان کرد، با توجه به این که ایستگاه های دوچرخه سواری برای شهرداری هزینه بر می باشد، خواستار واگذاری آن به بخش خصوصی شد که مقرر شد ایستگاه های دوچرخه به بخش خصوصی واگذار شود.

وی همچنین گفت: پیشنهاد دادیم تفاهم نامه ای با اداره پست انجام گیرد که توزیع قبوض نوسازی از طریق اداره پست صورت پذیرد.

همچنین بررسی مشکلات مددجویان شرکت توانخواهان بیرجند و پرداخت مطالبات بازنشستگان کارکنان شهرداری از موارد مطرح در جلسه شورای شهر بود.