جلسه شورای شهر بیرجند با حضور اعضای شورا، شهردار، معاونین، مدیران مناطق دوگانه و سازمانهای وابسته به شهرداری در رابطه با ارائه گزارش فصلی از عملکرد حوزه‌های مختلف شهرداری تشکیل شد.

 محمد علی جاوید، شهردار بیرجند به همراه معاونین، مدیران مناطق دوگانه و سازمانهای وابسته در جلسه شورای شهر بیرجند با ارائه عملکرد یک سال گذشته شهرداری بیان کرد: احداث جایگاه پسماند و نخاله ساختمانی با اعتبار ۱۰ میلیارد ریال و احداث پناهگاه حیوانات بلاصاحب به مساحت سه هزار متر مربع و اعتبار یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال در طول یک سال گذشته صورت گرفته است.
جاوید ادامه داد: همچنین در این مدت اجرای فاز اول پارک خطی بلوار پیامبر اعظم(ص) در مساحت ۱۱ هکتار و اعتبار ۴۰ میلیارد ریال و خط انتقال آب فضای سبز شمال شهر و مهر شهر به طول ۸ هزار و ۵۰۰ متر را داشتیم.
وی افزود: همچنین در سال جاری احداث بازارچه فروش محصولات محلی و چهارشنبه بازار جدید با زیر بنای هفت هزار متر مربع و اعتبار ۲۵ میلیارد ریال، افزایش زیر بنای سالن های اجتماعات آرامستان با اعتبار ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال و آغاز عملیات باغ ملی با اعتبار سه میلیارد ریال را اجرایی کردیم.
شهردار بیرجند با اشاره به بازگشایی کامل خیابان سی متری فرزان به طول ۳۰۰ متر گفت: این پروژه با اعتبار ۸۰ میلیارد ریال صورت گرفته است.
جاوید اظهار کرد: احداث پل موسی بن جعفر با اعتبار ۵۰ میلیارد ریال و مساحت عرشه دو هزار و ۳۰۰ متر مربع نیز در سال جاری صورت گرفته است
وی یادآور شد: مرمت و بهسازی باغ و عمارت شوکت الملک به مساحت چهار هزار متر مربع و اعتبار پنج میلیارد ریال نیز در سال جاری صورت گرفت.
شهردار بیرجند در جلسه شورای اسلامی شهر بیرجند با اشاره به اقدامات انجام شده برای بهسازی و نورپردازی آیلند بلوار های شهر، احداث پارک خطی، جداسازی آبیاری فضای سبز و...گفت: برای زیباسازی میدان آیت الله عبادی با 25 هزار متر مربع مساحت تا کنون دو مزایده برگزار و دو طرح ارائه شده است اما در شرایط اقتصادی فعلی نمی توان با توجه به محدودیت های موجود کاری انجام داد و سال آینده این کار عملی می شود.
جاوید افزود: با توجه به اینکه شریان های اصلی و ورودی شهر بیرجند وضعیت مناسبی نداشتند، قرار شد با استفاده از سنگ ها و مصالح بومی استان نسبت به بهسازی و زیباسازی آن اقدام شود. به این منظور سنگ کاری بلوار شهدای عبادی به طول 2 هزار متر در حال انجام است و تاکنون 700 میلیون تومان برای آن هزینه شده که بعد از اتمام سنگ کاری و نورپردازی، برای گلکاری بلوار در چند روز آینده اقدام می شود.
وی با اعلام اقدام برای بهسازی ورودی بیرجند از سمت بلوار امام رضا (ع) خاطر نشان کرد: ساخت دروازه قرآن به عنوان در ورودی شهر و ایجاد فضایی برای اسکان، استراحت و اقامت مسافر در بودجه شهرداری پیش بینی شده است و با توجه به این که معبر فرزان در چند روز قبل قیر پاشی شد با مساعد شدن شرایط آب و هوایی نسبت به آسفالت آن اقدام می شود تا قبل از پایان سال بازگشایی شود.
شهردار بیرجند گفت: برای بهبود وضعیت ترافیکی خیابان های شهر منتظر تهیه طر ح جامع ترافیکی بیرجند هستم تا هرگونه تغییری که قرار است در این زمینه انجام شود براساس این طرح اجرایی شود.
جاوید با تاکید برخورد جدی با تخلفات کارکنان شهرداری افزود: کمیته انضباطی شهرداری با تخلفات اخلاقی و اداری کارکنان به شدت بدون هیچ گونه تعارفی برخورد می کند و تا کنون دو پرونده در این زمینه تشکیل و برای رسیدگی به دادگاه ارسال شده است.
وی خاطر نشان کرد: اولویت اول در شهرداری پرداخت مطالبات مردمی است که به صفر رسیده است و پرداخت مطالبات بیمه، مالیات و بازنشستگان هم در اولویت دوم قرار داشتند که آنها هم پرداخت شد
و برای انجام کار ماندگاری در زمینه مدیریت پسماندها ایجاد جایگاه پسماند در اولویت قرار دارد و با پیمانکاری برای جمع آوری زباله ها از مبدا قرارداد منعقد که در چند روز آینده در تعدادی از محلات بیرجند این کار شروع می شود.
وی با بیان این که یک و نیم میلیارد تومان برای استقبال از بهار در شهرداری با هدف گل کاری، نورپردازی،خط کشی معابر، کاشت درخت و درختچه و ... هزینه می شود از افتتاح چهارشنبه بازار جدید 22 اسفند و اجرای طرح درخت کاری 15 اسفند در باغ ملی بیرجند با حضور استاندار خبر داد.
رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند هم با اشاره به این که فشارهای زیادی به شهردار و مجموعه شهرداری برای اجرای
پروژه های عمرانی وارد می شود، گفت: افرادی که منافع آنها به دلیل این که شورا و شهرداری جلوی آنها ایستاده اند به خطر افتاده، فشارهایی را به شهرداری وارد می کنند. مسئولان بعضی از دستگاه های اجرایی هم در موارد متعددی با شهرداری برای اجرای پروژه ها همکاری نمی کنند که هر بار مجبور می شویم به معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری متوسل شویم.
به گفته دکتر تقی زاده به درخواست مردم شهرداری نسبت به زیباسازی میادین و معابر شهری اقدام کرده است و با اقدامات زیر بنایی که در حال انجام است این کارها سال آینده برای مردم بیشتر ملموس خواهد شد.
اعضای شورا هم به مواردی مانند توجه بیشتر به ورودی های شهر، برخورد با تخلفات کارکنان شهرداری،نظارت بیشتر بر پروژه ها، گزارش شهردار پایان هر فصل به شورا، شفاف سازی بودجه شهرداری برای مردم در سامانه شهرداری و ... تاکید کردند